Uspešen zaključek dogodka „Where Plastic Industry Meets the Future“ na sejmu MIS 2025
Na zadnji dan Mednarodnega industrijskega sejma MIS 2025, 11. 4. 2025, je naša fakulteta v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije, Združenjem kemijske industrije – Sekcijo za plastiko in gumo uspešno izvedla osrednji strokovni dogodek pod sloganom „Where Plastic Industry Meets the Future / Kjer se industrija plastike sreča s prihodnostjo“.
Dogodka se je udeležilo več kot 50 predstavnikov podjetij, strokovnih institucij in drugih deležnikov s področja polimerov iz Slovenije in širše regije. Udeleženci so pridobili dragocena znanja o najnovejših razvojnih trendih, tehnologijah in trajnostnih pristopih v industriji plastike, obenem pa je dogodek predstavljal odlično priložnost za mreženje in iskanje možnosti za nova regijska sodelovanja.
Program se je otvoril s pozdravom organizatorjev izr. prof. dr. Blaža Nardina, dekana Fakultete za tehnologijo polimerov ter Nuše Pavlinjek Slavinec, direktorice v skupini ROTO GROUP ter predsednice Sekcije za plastiko in gumo pri Združenju kemijske industrije GZS. Sledile so predstavitve izzivov plastičarske industrije v regiji s strani predstavnikov gospodarskih zbornic iz Slovenije, Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Razprave so poudarile potrebe industrije po večji konkurenčnosti, trajnostnih praksah in aktivnejšem prenosu znanja med gospodarstvom in raziskovalnimi institucijami.
V nadaljevanju so bile predstavljene aktualne tematike, kot so materiali prihodnosti, z osredotočenostjo na vitrimerne materiale kot izziv in priložnost za trajnostni razvoj izdelkov. Poseben poudarek je bil namenjen tudi dodajalnim tehnologijam (3D tisk), kjer so strokovnjaki predstavili primere uspešne industrijske uporabe in izpostavili pomembnost razvoja znanja na tem področju.
V zadnjem tematskem sklopu so bili predstavljeni rezultati na področju recikliranja kompozitov, vključno z možnostmi njihove ponovne uporabe v industrijski praksi.
Zaključni del dogodka je pripadel okrogli mizi, na kateri so sodelovali Nuša Pavlinjek Slavinec (ROTO GROUP, predsednica Sekcije za plastiko in gumo pri ZKI GZS), Mario Tomljanović (HGK – Združenje industrije za plastiko), Mirsad Jašarspahić (Gospodarska zbornica Bosne in Hercegovine) ter izr. prof. dr. Blaž Nardin (dekan Fakultete za tehnologijo polimerov). Razpravo je povezoval Danilo Ekar, moderator dogodka.
Udeleženci okrogle mize so spregovorili o skupnih regijskih izzivih, pomenu inovacij in nujnosti odgovorne rabe polimernih materialov. Strinjali so se, da je čezmejno sodelovanje med državami nujno, da se dosežejo cilji zakonodajnih zahtev EU, kot je na primer vse večja vsebnost reciklatov v izdelkih. Smiselni so tudi skupni projekti ali vzpostavitev spletne platforme ponudbe in povpraševanja materialov ali storitev na področju polimerov. Ob zaključku so poudarili, da so prav znanje, sodelovanje in trajnostni pristopi ključni za to, da bodo polimeri tudi v prihodnje pomemben del rešitev, ne problemov.
Dogodek je potrdil, da ima industrija plastike velik potencial za preobrazbo v smeri krožnega gospodarstva – in da je ta preobrazba možna le s skupnim delovanjem.