Nova tutorja študenta FTPO se prestavita - Lan Kresnik
Ste magistrski študent in za vami je diploma na prvi stopnji. Katere kompetence menite, da ste s študijem na FTPO že pridobili/a (kaj vam je pri študiju na FTPO najbolj všeč)?
»Kompetence, ki sem jih pridobil bi razdelil na tehnične in splošne. Tehnične kompetence so tiste, ki sem jih pridobil pri določenih predmetih. Prednost fakultete je v tem, da pridobimo zaokroženo znanje o polimernih materialih. Industrija polimerov je širok pojem in na FTPO obravnavamo skoraj vsa področja, od konstruiranja izdelkov do samih sintez polimerov. Konkretna znanja in kompetence bi bile: poznavanje različnih vrst polimerov in njihove lastnosti, prednosti/slabosti ter uporaba, znanje o tehnologijah izdelave in predelave polimernih materialov, znanje o karakterizaciji polimerov... Ker sem izbral izbirni modul »konstruiranje in izdelava orodij« sem tudi pridobil znanje o tehnikah vzvratnega inženirstva in znanje o numeričnih simulacijah. Manjši razredi so velika prednost fakultete, saj nam to omogoči, da lahko vsak študent teoretično znanje uspešno podkrepi s praktičnim v laboratorijih. Manjša fakulteta tudi pomeni, da smo študentje in profesorji bolj povezani in vemo, da so nam vedno na voljo. Na fakulteti so nam dostikrat govorili o tem, da so splošne kompetence prav tako pomembne kot tehnične, in lahko potrdim, da sem tekom diplomskega študija pridobil tudi te. Študij je predvsem spodbudil mojo željo po raziskovanju. Ob zaključku študija na prvi stopnji sem ugotovil, da sem izboljšal svoje kritično razmišljanje, izboljšal znanje tujega jezika in hkrati postal bolj okoljsko ozaveščen. Nazadnje bi izpostavil tudi javno nastopanje. Nervoza, ki sem jo včasih imel, je v teh letih skoraj izginila, ker sem tekom študija imel kar nekaj govornih nastopov + zagovor diplome.«
Kaj radi počnete v prostem času?
»Rad plavam, ali v bazenu, najraje pa kar v morju, zato tudi večino poletja preživim v toplih krajih. Prav tako rad smučam ampak je ta dejavnost bolj omejena oziroma je pogojena z letnim časom in seveda s količino snega. Doma imam manjšo knjižnico, kjer imam zbirko mojih najljubših knjig (večinoma v angleškem jeziku), z različnih področjih, od klasičnih knjig, ki jih vsi poznamo, do političnih trilerjev, kriminalk, znanstvene fantastike in tudi znanstvenih z področja kemije. Blizu mi je tudi pohodništvo, med vikendi se pogosto odpravim v Kranjsko Goro kjer preživim svoje dneve v naravi.«
Kako zgleda vaš vsakdanjih med študijem na FTPO (kje bivate, kaj počnete v prostem času, koliko ste s študijem obremenjeni)?
»Ker živim dokaj blizu Slovenj Gradca, sem se odločil, da bom bival kar doma. Kljub zasedenemu urniku, je vseeno dovolj časa za »študijsko življenje«. Predavanja in vaje so dovolj dobro razporejena, da imam čas za opravljanje svojih hobijev (plavanje, smučanje, pohodništvo, branje knjig...), prav tako imam dovolj časa za druženje z sošolci in drugimi prijatelji. Nekoliko več dela je potrebno narediti v izpitnih obdobjih ampak s sprotnim učenjem tudi to ne zasede preveč časa.«
Namen tutorskega sistema je olajšati vključevanje v študijsko okolje ter jim med drugim nuditi podporo pri študiju in krepiti odnos znotraj fakultete. Kako gledate na to delo, sedaj ko ga prevzemate?
»Menim, da je tutorstvo odlična priložnost za študente, ki potrebujejo dodatno razlago in pomoč pri določeni predmetih. Zdi se mi pomembno, da fakulteta ponuja tudi to možnost. Upam, da bo moje delo uspešno oziroma bom uspešno pomagal študentom, ki potrebujejo določeno pomoč.«
Ste se tudi vi kot študent/ka kdaj obrnili na tutorja študenta?
»Da, v prvem letniku sem želel obnoviti znanje matematike in fizike, zato sem izkoristil pomoč tutorja študenta.«
Kakšno je vaše osebno poslanstvo znotraj te vloge?
»Tudi sam sem potreboval pomoč tutorja študenta, ki mi je zelo koristila, zato želim, da imajo to možnost tudi drugi. Preprosto povedano želim pomagati drugim študentom, tako kot so pred leti drugi pomagali meni.«
Kje se vidite čez 10 let?
»Čez 10 let bo moja študijska pot zaključena (upam...haha). Želim opravljati delo v razvojnem oddelku kakšnega uspešnega podjetja, ker menim, da mi bo to prineslo največ zadovoljstva v poklicnem življenju.«