Praksa prihodnosti: Povezovanje študentov z industrijo - uspešno projektno sodelovanje
Veliko je študij, ki govorijo o tem, da vloga inženirja ni omejena več le na učinkovito reševanje tehničnih izzivov. Poleg obvladovanja osnovnega inženirskega znanja in specifičnih kompetenc na posameznih področjih, bodo namreč morali diplomirani inženirji obvladovati tudi številne mehke veščine oziroma splošne kompetence (kritično razmišljanje, komunikacija, javno nastopanje, reševanje problemov, projektno delo,…). Kako lahko študenti pridobijo omenjene kompetence? Med drugim s podajanjem snovi na drugačen način in s sodelovanjem s podjetji na projektih že v času študija.
FTPO izvaja aktivnosti na tem področju že vrsto let, zelo tesno sodeluje z industrijo in vključuje študente v raziskovalno delo ter različne projekte z industrijo. S pomočjo sredstev razvojnega stebra financiranja MIZŠ, pa so pred leti začeli še bolj aktivno razvijati koncepte in inovativne metode tudi v obveznem delu študijskem programu.
V letošnjem študijskem letu se je razvilo projektno sodelovanje študentov 2. letnika magistrskega študija s podjetjem Siliko d.o.o.. Podjetje Siliko d.o.o., ki ima več kot 30-letno tradicijo kot razvojni dobavitelj in proizvajalec tehničnih izdelkov iz elastomerov in termoplastov, je letos prejelo naziv Tovarna leta 2024. Projektno delo so študenti izvedli v okviru predmeta Površine in medpovršine polimernih materialov pod mentorstvom nosilca predmeta doc. dr. Miha Steinbücherja in asistentke dr. Kaje Kupnik.
Mag. Gašper Žakelj iz Siliko d.o.o. je v mesecu oktobru študentom predstavil izziv na temo eliminacije lepil v večkomponentnih proizvodih. V novembru so študenti izvedli laboratorijske vaje, kjer so analizirali površine in medpovršine materialov, ki jih je zagotovil Siliko d.o.o. V mesecu decembru pa so študenti k problemu pristopili še s teoretične plati in nadgradili znanje, ki bo doprineslo k rešitvam problema podjetja Siliko d.o.o..
9. januarja 2025 so tako študenti svoje rezultate in inovativne predloge za izboljšanje adhezije brez uporabe lepil predstavili strokovnjakom iz podjetja Siliko d.o.o. – pri tem so ponudili tako teoretične kot praktične rešitve.
Sodelovanje med podjetjem in fakulteto pomembno prispeva k prenosu znanja in inovacij, kar krepi povezave med akademsko sfero in industrijo ter študentom omogoča pridobitev dragocenih praktičnih izkušenj. Projektno sodelovanje predstavlja dostop do svežih idej in sodobnih raziskovalnih pristopov, kar bi lahko okrepilo razvojni proces podjetja in pripomoglo k odkrivanju nadarjenih kadrov za prihodnost.
Na FTPO smo ponosni na naše študente, njihovo predanost in zagnanost, hkrati pa se že veselimo nadaljnjega sodelovanja s podjetjem Siliko d.o.o. – saj prav takšna partnerstva odpirajo vrata prihodnosti!